Liczba Pi (π)

Liczba Pi (π) jest matematyczną stałą, która reprezentuje stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest to liczba niewymierna, która przybliża się do wartości 3,14159…, przy czym jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. 

Pi ma szerokie zastosowanie w matematyce, fizyce, inżynierii i wielu innych dziedzinach nauki oraz techniki. Ponadto, liczba Pi jest także obiektem zainteresowania w wielu dziedzinach sztuki i kultury, stanowiąc inspirację dla artystów i poetów.

Pierwsze systematyczne badania dotyczące liczby Pi przypisuje się starożytnym Grekom. Matematyk Archimedes z Syrakuz (ok. 287–212 p.n.e.) był jednym z pierwszych, którzy próbowali dokładniej oszacować wartość Pi, stosując metody geometrii i przybliżając ją jako stosunek obwodu koła do jego średnicy.

Święto liczby π obchodzone jest 14 marca każdego roku. Data nawiązuje do trzech cyfr tej stałej matematycznej.

Tym razem liczba π stała się bohaterką naszego, marcowego zadania projektowego. Kolorowaliśmy mandale z liczbą Pi, stworzyliśmy miasto Pi, układaliśmy puzzle w programie komputerowym, a także narysowaliśmy Pi w kole. Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie w matematyce tej liczby; określenie ludolfina pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę, przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Grecy nie używali symbolu π – wprowadził go dopiero William Jones, a spopularyzował Leonhard Euler. Pomysłów i twórczej kreatywności na zajęciach nie brakowało, a święto liczby π było świetnym pretekstem do zorganizowania zajęć z motywem przewodnim tej liczby.

Film przedstawiający uczniów prezentujących kolejne cyfry liczby PI.

Leave a Reply

Skip to content