Autor: Katarzyna Smoleńska 19 czerwca 2015

18 czerwca br. uczniowie klasy III a, V a i V b uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza. Zbiory muzealne gromadzono przez około 10 lat przed otwarciem obiektu i są ciągle poszerzane o następne eksponaty. Są to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku.

Program wycieczki obejmował:
1. Historię chleba – kontynuację tematu szkolnego „Od ziarenka do bochenka”:

– projekcję filmu „Chleb” (historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane, proces produkcji pieczywa),
– prelekcję o szacunku do chleba,
– samodzielne warsztaty z ciastem – formowanie plecionki,
– zwiedzanie muzeum z przewodnikiem,
– odbiór własnych wypieków.

2. Lekcję w dawnej klasie szkolnej:
– historię nauczania (zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory),
– naukę pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych,
– historię komputerów – poznawanie komputerów na rzeczywistych eksponatach,
– pobudzanie do szukania swoich zainteresowań.

Kolejnym punktem programu była Bacówka:
– konsumpcja wykonanych wypieków lub własnego posiłku,
– możliwość zakupu pamiątek tematycznie związanych z muzeum,
– odpoczynek na placu zabaw.

Celem naszej wycieczki jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów.

Opiekunowie: Elżbieta Dryja i Gabriela Izydorska