Autor: Bogusława Duda 4 grudnia 2017

28 listopada br. klasa III e i III c pod opieką p. Bogusławy Dudy i p. Wiesławy Wojciech pojechała na wycieczkę do Katowic, by zwiedzić siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Budynek NOSPR, zachwycił nas swoją nowoczesną bryłą nawiązująca do lokalnego sposobu budowania. Równie wspaniałe okazało się wnętrze. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas ogromna sala koncertowa na 1800 słuchaczy. Tutaj podobnie jak na zewnątrz zadbano o nawiązanie do kopalń i wydobywanego w nich węgla. Ta wspaniała siedziba to praca wielu wybitnych rzemieślników, architektów i światowej sławy akustyków. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, która nie tylko opowiadała o tym fascynującym budynku, ale zadawała nam mnóstwo trudnych pytań na temat muzyki. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w restauracji Cadenza, która znajduje się w foyer. Posililiśmy się drożdżówkami i sokiem owocowym. Na pożegnanie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przed monumentalną budowlą. Wróciliśmy do Żor z postanowieniem, że koniecznie musimy wybrać się do NOSPR na koncert, by na własne uszy usłyszeć brzmienie muzyki w tym magicznym miejscu.