W dniach 14-15 listopada 2018 r. Szkolne Koło Turystyczne „Wędrowniczek” wyruszyło na kolejną wyprawę górską. 52 uczniów klas IV -VIII pod okiem p. Marzeny, p. Gabrieli, p. Violetty, p. Joanny, p. Katarzyny i p. Marioli oraz przewodnika Zbigniewa odwiedziło cmentarz z I wojny światowej w Limanowej na Jabłońcu. Chwila refleksji, wspólna modlitwa, hymn, zapalenie zniczy biało – czerwonych oraz powiewające flagi biało- czerwone. Następnie przejechaliśmy na przełęcz E. Rydza Śmigłego, gdzie znajduje się kamienny obelisk z 1938 roku oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich, dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. W tym szczególnym miejscu również był akcent patriotyczny: krótka lekcja historii, hymn, symboliczny znicz i pod barwami narodowymi wyruszyliśmy zdobywać Mogielicę najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Po całym dniu wrażeń jeszcze jedna niespodzianka w ciemnościach z czołówkami i latarkami z Kasinki Małej ruszyliśmy na 2 km wędrówkę do Bazy Noclegowej – Lubogoszcz- ośrodka mającego 95 lat – pierwszego, jaki powstał na tych terenach w niepodległej Polsce.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano o 7.45 – śniadanie, ekwipunek na drogę i o 9.00 byliśmy już na przełęczy Jaworzyce, skąd wyruszyliśmy na kolejny podbój. Tym razem zdobyliśmy Lubomir najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, dotarliśmy do schroniska na Kudłaczach, a następnie do Pcimia gdzie czekał na nas autobus. Z Pcimia już tylko jeden kierunek – Żory. Zmęczeni brudni, ale szczęśliwi – punkt 19.00 wróciliśmy do Żor.
Dwudniowa wyprawa górska: to 49 godzin lekcyjnych – bycia razem z ograniczonym dostępem do komórek i internetu, przeszliśmy 27 kilometrów górami, zdobyliśmy 36 punktów GOT i dla Hospicjum.
Celem wyprawy było uczczenie 100 rocznicy niepodległości Polski, poznanie historii związanej z walkami Polaków o niepodległość, pokazanie uczniom wkładu pracy i zaangażowania poprzednich pokoleń w odzyskanie niepodległości, kształtowanie patriotycznych postaw, popularyzacja aktywnego wypoczynku, poznanie walorów krajoznawczych Beskidu Wyspowego i Beskidu Makowskiego, podziwianie przyrody w barwach jesieni, umożliwienie zdobywania odznak GOT, integracja uczniów klas IV -VIII.
Dziękuję kolejny raz za wspaniałą przygodę dzieciom, nauczycielom, przewodnikowi i p. Tomaszowi – kierowcy,
kierownictwu i pracownikom Bazy – Lubogoszcz, którzy zadbali o nasz odpoczynek i nas dobrze nakarmili.
Dziękuję za życzliwość, uśmiech i wyrozumiałość dla naszej ekipy.
Pozdrawiam- do spotkania na szlaku!
Zapraszam na Rajd Mikołajkowy!!!
Opiekun „Wędrowniczka” – p. Mariola