Autor: Katarzyna Smoleńska 16 czerwca 2015

15 czerwca br. został zorganizowany wyjazd integracyjno – edukacyjny klas: IV c, V a i VI b do Tarnowskich Gór. Uczniowie zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych. W tej kopalni od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw w budynku nadszybia wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów w głąb kopalni, gdzie w górniczych kaskach ponad godzinę chodziliśmy korytarzami będącymi niegdyś miejscem pracy wielu ludzi. Nasz przewodnik z ciekawością opowiadał i przybliżał nam życie górników. W sumie pokonaliśmy trasę 1700 m, w tym ponad dwustumetrowy odcinek łodziami. Spotkaliśmy również Skarbnika, który w atmosferze ciemności i tajemniczości opowiadał różne historie.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Sztolni Czarnego Pstrąga. Aby dotrzeć do zalanego już chodnika kopalnianego, czekał nas 15 minutowy spacer lasem, niestety już w deszczu. Obiekt ten znajduje się w unikalnym fragmencie XIX w. sztolni „Fryderyk”, odwadniającej tarnogórskie podziemia. Krętymi schodami szybu „Sylwester” zeszliśmy 30 m w dół. Tam wsiedliśmy do kolebiących się łodzi, aby pokonać wodny korytarz w świetle migających lamp karbidowych. Przepłynęliśmy przez „Bramę Odważnych”, „Szczęśliwych”, „Leniwych”. Przewodnik wyjaśnił nam pochodzenie nazwy „sztolnia” – kiedyś wpłynęły do niej pstrągi z rzeki Dramy, ponieważ było tam dość ciemno, pstrągi wydawały się całkowicie czarne. Teraz na skutek zanieczyszczenia wód nie ma żadnej nadziei na znalezienie tam jakiejkolwiek ryby. Na powierzchnię wyszliśmy szybem „Ewa”.

Wycieczka, pomimo deszczu, należała do bardzo udanych.
Opiekunowie: Elżbieta Dryja, Anna Gryla – Nieckarz, Ewa Kukien, Sylwia Pisarek – Babiarz.

opracowała: Elżbieta Dryja