Autor: Mariola Karwot 19 listopada 2022

Z okazji zbliżającej się 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Szkolne Koło Turystyczne „Wędrowniczek” 8 listopada wyruszyło na kolejną wyprawę górską – DLA  NIEPODLEGŁEJ!

48 uczniów klas: IV a, IV b, IV c, V a, V b, VIII a, VIII b, VIII e pod opieką p. Joanny Bazgier, p. Justyny Nowak, p. Violetty Salińskiej, p. Agnieszki Radziszewskiej, p. Lidii Zimończyk oraz p. Marioli Karwot wyruszyło do Bielska Białej – Kozy skąd żółtym szlakiem wyruszyliśmy na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.).  Po drodze: śniadanie na świeżym powietrzu w KOZY CAMP, następnie postój na Przełęczy U Panienki- trochę historii, geografii, religii….  Na szczycie panorama na Bielsko – Białą, Jezioro Goczałkowickie, Czechowice Dziedzice oraz pamiątkowe zdjęcie przy 35 metrowym stalowym krzyżu, ustawionym na pamiątkę dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa w Polsce. O wiele bardziej imponująca panorama czekała nas w kolejnym punkcie widokowym za schroniskiem. Pasmo Beskidu Małego z Czupel, Górą Żar, nieco dalej pasmo Beskidu Żywieckiego z Królową – Babią Górą, Beskid Śląski ze Skrzycznym.  A że pogoda nam dopisała to i widoczne były szczyty Tatr Zachodnich.

Było dla ducha i oka to i dla ciała – postój w schronisku!

Kolejną atrakcją wędrówki było zejście zielonym szlakiem – bardzo stromym do kamieniołomu w Kozach i tam kolejna uczta dla oczu oraz praca w „kamieniołomach”. Kamieniołom w Kozach powstał w latach 1910 – 1912 i zakończył swój żywot w roku 1994. Od kilku lat jest udostępniony dla turystów. W odsłonięciach skalnych widoczne są warstwy lgockie fliszu karpackiego. Jest to jedno z największych odsłonięć tych warstw w Karpatach.

Po długim pełnym wrażeń dniu przy zachodzącym słońcu wróciliśmy do Żor.

Dziękuję za wspaniały czas turystom i opiekunom!

Pozdrawiam turystycznie p. Mariola – opiekun „Wędrowniczka”