Autor: Mariola Karwot 3 kwietnia 2022

25 marca we wczesnych godzinach (6:30) porannych zrobiło się gwarno i głośno przed Szkołą Podstawową nr 15 w Żorach, a wszystko za sprawą „Wędrowniczka”, który postanowił wyjechać i szukać wiosny w Beskidzie Żywieckim. 64 uczniów klas III- VIII ruszyło z Żor do Żabnicy Skałka, skąd czarnym szlakiem dotarło na Halę Boraczą w klimacie zimy i towarzystwie oswojonego koziołka – znanego w okolicy. Na Hali Boraczej oświetlonej pięknymi promieniami wiosennego słońca był dłuższy postój: słynne jagodzianki, frytki, … sesje zdjęciowe. Dalsza droga to szlakiem niebieskim przez Prusów do Żabnicy skąd ruszyliśmy autobusem w stronę Radziechowy. W Radziechowach rozpoczęliśmy wędrówkę na Górę Matyska, która jest nazywana Golgotą Beskidów. Na trasie tej jest 14 potężnych stacji drogi krzyżowej zaś na wierzchołku góry znajduje się duży milenijny krzyż. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama na pobliskie pasma: Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Celem naszej wędrówki było ofiarowanie nabożeństwa drogi krzyżowej o pokój dla świata, a nade wszystko dla Ukrainy. Wędrowaliśmy z krzyżem przyozdobionym barwami Ukrainy, który był niesiony przez uczniów oraz przy każdej stacji była modlitwa i rozważania drogi krzyżowej w odniesieniu do sytuacji panującej w Ukrainie. Nasza wyprawa zbiegła się z ogłoszonym przez papieża Franciszka dniem modlitwy i zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Po pięknym, ale męczącym dni wyruszyliśmy do Żor, gdzie zdrowi i cali zameldowaliśmy się o 17:40 przy szkole.

Opiekę nad turystami sprawowały: p. Violetta Salińska, p. Joanna Pyrek, p. Joanna Bazgier, p. Bożena Ogińska, p. Marzena Paździor, p. Magdalena Gawron oraz p. Mariola Karwot opiekun SKT „Wędrowniczek”

Przewodnikiem na trasie był zaprzyjaźniony z „Wędrowniczkiem” pan Zbigniew Jantoń

Za dobrą kondycję, miłą atmosferę, poczucie humoru DZIĘKUJĘ!!!
Z pozdrowieniem turystycznym p. Mariola