Autor: Mariola Jarczyk-Biernacka 13 marca 2019

Dnia 13 marca 2019 klasa 3B, a 14 marca 2019 klasa 3A  udała się do  Muzeum Miejskiego w Żorach. Zwiedziła tam wystawę zatytułowaną „Nasza tożsamość”. Najpierw dzieci obejrzały pomieszczenia typowego śląskiego domu: komorę i kuchnię, a następnie pokoje współczesnego osiedlowego M-4 z czasów PRL-u. Największą uwagę dzieci wzbudził kolorowy telewizor Rubin, w którym to miały okazję obejrzeć, jak wyglądało życie w tamtych czasach, na podstawie fragmentu filmu „Plastusiowy pamiętnik”. Zobaczyły również kronikę filmową, jak budowano żorskie osiedla z wielkiej płyty. Z dużym zainteresowaniem zwiedziły także gabinet burmistrza z 1902 roku, urządzony w stylu secesyjnym oraz małą przeszkloną oranżerię, która pełniła funkcję rekreacyjną. Interesujący okazał się również pobyt w szuflandii, czyli części ekspozycji nawiązującej do filmu „Kingsajz”, gdzie oprócz obejrzenia wirtualnych eksponatów, dzieci mogły poukładać puzzle i klocki.

Na zakończenie uczniowie udali się do podziemi muzeum, do galerii wystaw czasowych, gdzie mieli możliwość podziwiać wyjątkową wystawę „Foto Szczepański – sztuka dawnej fotografii”. Na ścianach wisiały czarno – białe fotografie żorzan z dawnych lat, będące świetną dokumentacją mody z lat 50-tych do 80-tych – ślubnych kapeluszy, męskich butów na koturnie czy much w grochy. W fotograficznym atelier Szczepańskich znajdowały się eksponaty – dawne oprzyrządowanie i sprzęt fotograficzny. Wystawa przedstawiała proces powstawania zdjęć od kuchni – od przygotowania negatywu do wykonania pozytywu, czyli zdjęcia z uwzględnieniem niezbędnego retuszu.

O wszystkich eksponatach niezwykle ciekawie opowiadał pan Tomasz.  Dzisiaj uczniowie dowiedzieli się dużo na temat kultury i historii Żor.