Autor: Katarzyna Smoleńska 9 grudnia 2016

opracowała – p. Danuta Grodoń-Śliwińska

„Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki

Każda książka serii opowiada o jakimś przedmiocie wykonanym z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami: sanki zachowują się jak pies, drewniane buty spełniają życzenia, berło daje władzę nad ludźmi, które trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach.

                

„Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk

W każdym tomie serii wraz z bohaterami Bartkiem i Anią Ostrowskimi czytelnik odkryje głęboko skrywane tajemnice i podejmie próbę odnalezienia tajemniczego skarbu. Zanim jednak uda się rozwikłać zagadkę, na bohaterów czyhać będzie wiele pułapek. Trzeba działać szybko. Wróg czai się tuż za plecami, a jak się okazuje, nie tylko on może być przeszkodą. Z każdym skarbem związana jest jakaś mroczna tajemnica…Dzięki „Kronikom Archeo” czytelnik może odwiedzić różne zakątki świata: Austrię, Egipt, Kraj Kwitnącej Wiśni, a nawet sam środek dzikiej i pełnej niebezpieczeństw dżungli. Lektura trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Jest to seria przeznaczona dla osób o mocnych nerwach, które nie boją się nowych wyzwań i są gotowe przeżyć niezwykłą podróż, pełną niebezpiecznych przygód.

                                                

„Mikołajek” Rene Gościnnego

Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami chłopców, dorośli uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni. Cała seria książek cieszy się od 50 lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników.  

 

„Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa
Cykl siedmiu tomików o Narnii – pełnej uroku i niezwykłych tajemnic krainie, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami zła.

                                                   

„Rico, Oskar i …” Andreasa Steinhofela
Fascynujące opowieści o dwóch „nieprzystosowanych” do życia chłopcach, którzy zawiązują niezwykłą przyjaźń i wspólnie próbują odnaleźć się w „normalnym” świecie, który nie zawsze rozumie ich „inność”. Rico, dobroduszny, naiwny i nieco upośledzony nastolatek, mający trudności z rozróżnieniem kierunków i kolorów… Oskar, geniusz intelektualny, opanowany i chłodny, ale pełen lęków i z wyraźnymi defektami w wyglądzie… Chłopcy, choć tak różni od siebie, z miejsca stają się sobie bliscy…

 

„Anhariada” Malgorzaty Nawrockiej
Trylogia o królewskim rodzie Anharydów – fascynująca, pełna przygód podróż kilku pokoleń bohaterów walczących o Dobro z poświęceniem i oddaniem równym postaciom z książek Lewisa i Tolkiena… „Jeśli szukasz Drogi – warto poznać tę opowieść. Jeśli szukasz Mistrza, trzeba koniecznie ja przeczytać. Niezależnie od wieku” /Jan Woronko/

 

             

„Koalicja Szpiegów” Agnieszki Stelmaszyk

Przygodowa trylogia „z akcjami godnymi przygód samego Jamesa Bonda! Ucieczki, pościgi, skoki na spadochronie, tajne szyfry i zagadki, które kryją niejedną tajemnicę…” Głównym bohaterem jest trzynastoletni Robert, który próbując rozwikłać zagadkę tajemniczego wypadku rodziców, wplątuje się w niebezpieczny świat międzynarodowej koalicji szpiegów.

 

„Zosia z ulicy Kociej” Agnieszki Tyszki

Przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Zosia jest inteligentną, wyposażoną w doskonały zmysł obserwacji dziewczynką, potrafiącą świetnie relacjonować rzeczywistość. Zosię poznajemy w chwili, gdy wraz z mamą Aliną, tatą Lucjuszem i siostrą Manią, przeprowadza się do domu w podwarszawskich Łomiankach. Wartka akcja rozgrywa się głównie w domu Zosi i w jego okolicy, a także w szkole, a nawet w samochodzie, będącym łącznikiem z wielkomiejskim światem, w którym często bohaterowie spędzają sporo czasu, stojąc w korkach. Relacjonowane przez narratorkę zdarzenia, choć zdawałoby się, takie zwyczajne i codzienne wciągają i bawią, niekiedy do łez. A wszystko to dzięki pomysłowości, lekkości pióra i humorowi autorki, która sportretowała, może czasem trochę w krzywym zwierciadle, charakterną rodzinkę.” (Ewa Świerżewska)

                                                                                                                                                                                                                  

„Jaśki” Jeana-Philippe Arrou-Vignoda

Sześciu chłopaków w rodzinie to murowane awantury, zwłaszcza gdy wszyscy mają na imię Jan… pierwszy zawsze chce być szefem, trzeci nigdy nic nie rozumie, a ostatni Jan-F nigdy nie przestaje płakać… „Wakacje w wojskowym hotelu, przeprowadzka, szalone śledztwa detektywistyczne – Jaśki wszystko potrafią zamienić w niezłą przygodę … do tego ciągłe bijatyki z bandą Castorsów i kuzynami Fougasse’ami. Na szczęście tata to złota rączka, a mama jest bardzo zorganizowana!
Perypetie Jaśków to świetna zabawa dla całej rodziny i wszystkich fanów Mikołajka”.

 

Książki Ewy Nowak

„Książki Ewy Nowak podpowiadają jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Nie pozbawione humoru, odnoszą się do takich wartości jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Tematy, którymi zajmuje się autorka, to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy.”

 

Książki Ireny Landau

W swoich książkach autorka porusza bolące, bardzo trudne sprawy dzieci, takich jak choroba, kalectwo, osamotnienie, sieroctwo czy adopcja. Bohaterowie zmagając się z swoją chorobą czy niepełnosprawnością, ze swoją złością i rozterkami co do przyszłości, noszą w sobie ogromną, młodzieńczą wiarę, że jednak będzie dobrze. I właśnie ten niewymuszony optymizm bohaterów, spotykających na swojej trudnej drodze przyjaznych i otwartych ludzi stanowi o sile tych wzruszających książek.

 

„Rodzina Penderwicków” Jeanne Birdsall

Rodzinna, niezwykle ciepła opowieść o życiu czterech sióstr, z których każda ma inny temperament, zainteresowania i pomysły. Dziewczynki starają się wszystkie konflikty i problemy rozstrzygać we własnym gronie, nie mieszając do tego ojca – który, choć wydaje się być zdominowany przez taką ilość małych kobiet, radzi sobie z ich wychowaniem doskonale i wie, że może im zaufać. Mimo swojej lekkości i świetnego humoru, w lekturę wplecione są bardzo poważne tematy, z którymi (nie tylko) dzieciom trudno jest się zmierzyć bez odpowiedniego wsparcia i zrozumienia.

 

„Bzik & Makówka” – seria Rafała Witka

„Czytelnika czeka zdecydowanie szybka akcja, gdzie główni bohaterowie Gabrysia i Nilson przeżywają zaskakujące przygody, a element fantastyczny gra główną rolę. Autor w świetny sposób połączył dwa światy – rzeczywisty, pełen elektroniki i współczesnych gadżetów z tym wymyślonym – spokojnym i stonowanym, lecz również pełnym atrakcji. Bohaterowie chodzą do jednej klasy ale ich bliższa znajomość zaczyna się … na dywaniku u dyrektora szkoły. Wszystko okraszone jest humorem i lekką przewrotnością, co dodaje lekturze zdecydowanego smaku. Rafał Witek pisze życiowo, mądrze, prosto ale i dobitnie, trafiając do wymagających serc dzieci. Wesołe i nietypowe ilustracje Magdy Wosik zdecydowanie uatrakcyjniają powieść i są świetnie wkomponowane w tekst…”

 

„13-piętrowy domek na drzewie” – Andy Griffiths

„Andy i Terry mieszkają w trzynastopiętrowym domku na drzewie. A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu kręgielnię, oczko wodne pełne rekinów, tajne podziemne laboratorium oraz inteligentny piankomat, który podąża za człowiekiem krok w krok. Naprawdę, życie byłoby piękne, gdyby nie to, że dwaj kumple mają jeden dzień na napisanie nowej książki dla swojego wydawcy… W dodatku ciągle coś im przeszkadza: latające koty, gigagoryle, potwory morskie udające milutkie syrenki… Domek na drzewie pęka w szwach od niezapowiedzianych gości!…i rozrasta się w kolejnych tomach o nowe piętra i atrakcje…”

 

„Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla 

„Charlie Bucket jest biednym chłopcem, który uwielbia czekoladę, ale dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku – na swoje urodziny. Pewnego dnia udaje mu się znaleźć w czekoladce kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady. Fabryka należy do tajemniczego Willy’ego Wonki, który okazuje się być dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, jednak tylko Charlie, chociaż jest głodny, nie próbuje niczego zjeść. Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Na swojego następcę wybrał Charliego…”

 

„Nela, mała reporterka” Wydawnictwa Burda National Geographic Polska

„Nela mała reporterka od piątego roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich pełnych przygód wypraw. Odkrywa przyrodę, kulturę i zwierzęta całego świata. Poznaje nowe smaki, próbuje potraw i owoców. Nela wspinała się już na Andy na ponad 4000 m n.p.m., zwiedzała boliwijskie wulkany i gejzery. Podziwiała Machu Picchu w Peru. Zaprzyjaźniła się z Masajem w Afryce. Głaskała tygrysa w Tajlandii, a na Filipinach zeszła 120 metrów w głąb jaskini. Widziała 2 miliony nietoperzy wylatujących na żer, obserwowała w nocy kajmany w dorzeczu Amazonki. Każda historia okraszona jest kolorowymi fotografiami, zabawnymi rysunkami i ciekawostkami. Opowieści Neli nie tylko poszerzają wiedzę czytelników, ale także uczą wrażliwości i tolerancji. W każdym tomiku Nela zaprasza czytelników w niezapomnianą podróż.”

 

„Odlotowe Odkrycia” Wydawnictwa ARKADY

„Seria 4 książek, które przedstawiają sylwetki naukowców i wynalazców, których dokonania w ogromnym stopniu zmieniły nasz świat. Są to: Skłodowska-Curie, Bell, Faraday i bracia Wright. Choć książki ilustrowane są bardzo zabawnymi rysunkami, to przekazują całkiem poważną wiedzę. W każdym tomiku zamieszczono bardzo użyteczny słowniczek trudniejszych pojęć..”

 

„Tytani” – Luca Novelli Wydawnictwa Zielona Sowa

„Seria 4 książek, które w prosty i przystępny sposób tłumaczą młodym czytelnikom epokowe odkrycia oraz przedstawiają koleje życia wielkich uczonych i odkrywców naszego świata. O tym, kim byli wielcy naukowcy, można opowiedzieć inaczej – bez schematów, językiem pełnym humoru i ciekawostek, których w podręcznikach próżno szukać. Duża czcionka, wiele zabawnych ilustracji, dobry podział na akapity i rozdziały sprawiają, że czytanie tych książek nie jest ani nudne, ani męczące.”

 

„Dzielni – Samodzielni” Wydawnictwa Publicat

„Bądź samodzielny i odpowiedzialny! Porady, informacje, ciekawostki. Seria praktycznych poradników, wspierających rozwój i zainteresowania dzieci. Pomagają zdobywać nowe umiejętności, łączą wartościowy przekaz, ceniony przez rodziców i nauczycieli z zabawną formą lubianą przez dzieci. W przystępny i dowcipny sposób pomagają radzić sobie w codziennych i niecodziennych sytuacjach.”

Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.
Widok z lotu ptaka na Szkołę Podstawową nr 15 w Żorach.

Archiwum

Przyjaciele Szkoły.
  • Żorskie Centrum Regionalne
  • Muzeum Miejskie w Żorach
  • PPP w Żorach
  • MOK w Żorach
  • Print Media
  • Centrum Języków Obcych
  • WTZ w Żorach
  • MBP w Żorach
  • RADIO PIEKARY
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • AGH w Krakowie
  • Piekarnia "Rehlis"
  • Agata Optyk
  • Castorama
  • Mydlarnia u Franciszka
  • "Right Now"
  • Piekarnia "Emilia Kristof"
Skip to content

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie, zarządzanie utworzonym kontem). W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie, zarządzanie utworzonym kontem). W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

 

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Strona ta nie zbiera żadnych indywidualnych danych, nie profiluje treści.

Zamknij