„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” i „Noc Andrzeja świętego przyniesie narzeczonego” to przysłowia, które przybliżają tematykę czasu przypadającego w nocy z 29 na 30 listopada. O stałej popularności Andrzejek świadczy to, że w tym czasie wciąż chętnie bawimy się w odgadywanie, co przyniesie nam przyszłość.
Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb dziewczęcych, które dotyczą małżeństwa i miłości. W dawnych czasach traktowano je bardzo poważnie i tego typu wróżby często poprzedzała je modlitwa do św. Andrzeja. Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi młodzież i dorośli.
W piątek 29.11.2019 tradycje Andrzejkowe zostały przybliżone uczniom klasy 2a przez wychowawcę klasy Monikę Jakubską. Na początku zajęć wyjaśnialiśmy co to są Andrzejki, skąd się wzięły i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe. Po burzliwej dyskusji, uczniowie rozkodowywały rysunki, które przedstawiały symbole wróżby, którą wykonaliśmy w drugiej części zajęć. Były to klucz i wosk, co oznaczało, że będziemy lać woskiem przez dziurkę od klucza. Lanie wosku to chyba najpopularniejsza wróżba, jaka istnieje. Jest to nic innego jak lanie roztopionego wosku ze świecy do miski z wodą przez klucz. Następnie czekamy, aż wosk zaschnie, a potem delikatnie wyjmujemy powstałą formę. Po zakończeniu tych czynności uczniowie klasy 2a rzucali na tablicę cień swojej powstałej figury. Cień, a w zasadzie kształt cienia, który rzucał wosk, według naszej wyobraźni przybierał różne kształty. Wystarczyło odgadnąć, co one znaczą. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy wróżenie z butów. Zabawa ta polega na tym, iż osoby biorące udział w tej zabawie zdejmują po jednym bucie i ustawiają je w kącie pokoju naprzeciw drzwi. Potem przestawia się buty jeden po drugim. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg pokoju, pierwsza zmieni stan cywilny. W naszej klasie taką osobą okazała się Maja.
Ten andrzejkowy dzień był świetną okazją do wspólnej zabawy, a dobre towarzystwo, poczucie humoru i dystans to podstawa.