Autor: Katarzyna Smoleńska 2 stycznia 2018

       Dnia 14.12.2017 roku w naszej szkole gościliśmy pracowników Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy przeprowadzili darmowe zajęcia dla uczniów klas IV-VII. Celem takich spotkań jest przede wszystkim zaszczepienie u dzieci ciekawości świata oraz przedstawienie nauki w taki sposób, aby zachęcić je do zdobywania wiedzy, zadawania pytań oraz rozwoju zainteresowań. Specjalnie opracowany program pomaga młodym ludziom w twórczy i aktywny sposób odkrywać otaczający ich świat oraz zrozumieć naturalne, choć często skomplikowane zjawiska i procesy, jakie na co dzień obserwują.

       Warsztaty pod tytułem „Laboratorium powietrza” poprowadził Pan Michał Kud wraz ze studentami AGH. Temat warsztatów związany był z powietrzem i jego składnikami.

Podczas spotkania prowadzący zaprezentowali różnego rodzaju doświadczenia fizyczne. Uczniowie między innymi mierzyli temperaturę ciekłego azotu, która osiągnęła minus 199 stopni Celsjusza! We wszystkich eksperymentach dzieci aktywnie brały udział, dzięki czemu zdobyły dodatkową wiedzę i umiejętności z tej dziedziny. Taka lekcja fizyki na długo zostanie w pamięci naszych uczniów, ponieważ pozwoliła lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistości.
Uczestnicy warsztatów poczuli się jak prawdziwi odkrywcy oraz mogli obudzić swą „naturę naukowca”.

opracowała – Pani Renata Petrykowska-Cisek