Autor: Monika Jakubska 27 listopada 2022

To już drugi rok  innowacji pedagogicznej „W królestwie króla Maciusia”, która prowadzona jest przez panią Monikę Jakubską i pana Damiana Bałdysa.

W piątek 25.11.2022  zorganizowałam lekcję otwartą z rodzicami klasy 2a. Rodzice mogli zapoznać się z koncepcją innowacji, która w klasie 2a jest prowadzona pod tytułem „Drużyna króla Maciusia”. Zdecydowałam się zaprosić rodziców na lekcję, ponieważ tematem kolejnych zajęć tejże innowacji były: Prawa dziecka, a w szczególności „Celem wszystkich – szczęście dziecka”oraz  „Dziecko i dorosły – rozumiemy się nawzajem”. Przygotowałam prezentację oraz różne filmy, które pokazują między innymi, że od  podejścia dorosłego do swojej roli jako rodzica, zależy postrzeganie samego siebie przez dziecko. Warto mieć na uwadze to, że to dorosły jest pierwszą osobą, która buduje poczucie własnej wartości u dziecka. Rozmawialiśmy również o tym, co dzieci myślą o dorosłych i czy fajnie jest być dorosłym. Wspólnie z rodzicami obejrzeliśmy odcinek bajki „Król Maciuś Pierwszy – dziecięcy parlament”, w którym król Maciuś zadecydował, aby dorośli zamienili się rolami z dziećmi i to dzieci rządziły królestwem, a rodzice chodzili do szkoły. Czy była to trafna decyzja? Czy warto zamienić się z dorosłymi będąc jeszcze dzieckiem? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy sobie, wyciągając odpowiednie wnioski. Na zakończenie obejrzeliśmy krótki wykład psychoterapeutki Pani Tatiany Mindewicz-Puacz, która opowiadała nam o tym, jak poszukać w sobie wewnętrznego dziecka, które między innymi potrzebne jest do tego, aby lepiej zrozumieć dzieci.

W psychologii używa się terminu „wewnętrzne dziecko” jako część naszej osobowości, która odpowiada za uczucia, emocje, jest ciekawa i kreatywna. Dopóki nasze dziecko nie wyjdzie z ukrycia, dopóki nie damy mu troski i miłości, której zabrakło, nie ma mowy o autentycznym, pełnym dobrej energii życiu.

To było wyjątkowe spotkanie, z którego każdy z nas wyniósł to co najważniejsze, abyśmy rozumieli się nawzajem. Dziękuję za liczne przybycie.

Wychowawca klasy 2a – Monika Jakubska

Załączam prezentację, którą przygotowałam i zachęcam do jej obejrzenia, przeczytania i skorzystania z załączonych w niej filmików:

Prezentacja innowacji pedagogicznej „W państwie Króla Maciusia” –

Celem wszystkich szczęście dziecka, Dziecko i dorosły – rozumiemy się nawzajem