Autor: Monika Jakubska 1 kwietnia 2022

W bieżącym roku szkolnym pan Damian Bałdys i pani Monika Jakubska rozpoczęli lekcje w ramach innowacji pedagogicznej „W państwie króla Maciusia”. Innowacja ta powstała w odpowiedzi na potrzebę kształtowania u uczniów postaw szacunku do siebie i innych osób oraz świadomości własnej wartości, swoich możliwości i godności.

Koncepcja innowacji wywodzi się z idei zawartej w Konwencji o Prawach Dziecka oraz myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Punktem wyjścia w omawianiu z uczniami zaplanowanych tematów jest książka J. Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Innowacja przewidziana jest na dwa trzyletnie cykle edukacyjne: p. Monika Jakubska prowadzi innowację w klasie 1a  i trwać ona będzie do końca pierwszego etapu edukacyjnego, natomiast p. Damian Bałdys prowadzi innowację w klasie 4a i będzie ona trwać w tym oddziale aż do klasy 6. Uczniowie klasy 1a tworzą „Drużynę króla Maciusia”, a uczniowie klas 4a „Doradców króla Maciusia”.

Celem innowacji jest wychowanie dzieci do wartości, a zwłaszcza ich zrozumienia i uwewnętrzniania. Działania dydaktyczne obejmują przede wszystkim budowanie przyjaznych relacji międzyludzkich, przybliżenie praw i obowiązków dziecka oraz uwrażliwienie uczniów na idee samorządności i aktywności społecznej.

W klasie 1a zostały przeprowadzone zajęcia w ramach dwóch tematów:

1. „(…) myślę i myślę. I męczę się, żeby coś takiego zrobić, żeby wszystkim było dobrze.” – W jakim świecie chcielibyście żyć.
  2. Jak podejmować decyzje?

W trakcie realizacji pierwszego tematu, uczniowie zostali wprowadzeni w szczegóły innowacji poprzez przybliżenie postaci Janusza Korczaka oraz przeczytaniu pierwszego rozdziału książki. Następnie dzieci oglądnęły część filmu animowanego „Król Maciuś Pierwszy”. Po przeprowadzonej dyskusji na poruszany temat, uczniowie wykonali pracę w grupach pt. „W jakim świecie chcielibyście żyć?”.

W ostatnim czasie została przeprowadzona lekcja poruszająca drugi temat innowacji. Uczniowie usłyszeli przeczytane kolejne części książki, która była inspiracją do dyskusji, czy łatwo jest być królem i mieć władzę oraz czy łatwo jest podejmować decyzje. Na zakończenie klasa oglądnęła kolejną część filmu.

W klasie 4a „Doradcy Króla Maciusia” zostały przeprowadzone 3 lekcje z programu innowacji pedagogicznej i zrealizowano następujące tematy:

1. Ojczyzna o jakiej marzę.
  2. „Słuchaj Felku jestem bardzo nieszczęśliwym królem”. Dlaczego słucham dorosłych.
  3.  Odpowiadam za swoje czyny – sztuka odpowiedzialności.

W czasie omawiania pierwszego tematu, została przeprowadzona rozmowa na takie zagadnienia jak: Co to jest Ojczyzna? (skąd pochodzą moi przodkowie, co jest moim krajem zamieszkania i urodzenia, z czego składa się państwo). Następnie zadana została praca: „Ojczyzna o jakiej marzę”. Gdybyś był królem Maciusiem, to jakie byłoby twoje państwo, jakie wprowadziłbyś w nim zarządzenia? Uczniowie podany temat mogli dowolnie wykonać w pracy plastycznej (narysować), w pracy pisemnej (napisać) lub połączyć pracę pisemną z plastyczną.

Podczas kolejnej lekcji historii w klasie 4a został poruszony drugi temat innowacji. Uczniom zaprezentowany został film pt. „Król Maciuś I” i poruszona została sytuacja Króla Maciusia oraz jego samotności.

Omawiając trzeci temat innowacji, nauczyciel ponownie odniósł się do fabuły lektury i filmu. Klasa bardzo dobrze zapamiętała główne sceny filmu, bezbłędnie potrafiła wymienić nazwy ministerstw poszczególnych ministrów i rolę premiera. Uczniowie rozmawiali z nauczycielem o udziale króla Maciusia na wojnie i jak uczniowie rozumieją pojęcie wojny.

Prace uczniów klasy 1a oraz 4a z przeprowadzonych lekcji, została zaprezentowana na tablicy ściennej na korytarzu szkolnym, aby cała społeczność szkolna mogła docenić włożoną pracę uczniów.

Już niedługo kolejne realizacje wprowadzonej innowacji pedagogicznej.

Prowadzący: Damian Bałdys i Monika Jakubska