Autor: Sylwia Pisarek-Babiarz 14 września 2015

Drodzy rodzice i uczniowie,
Nasza szkoła stara się o przyjęcie do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Mamy już za sobą okres przygotowawczy, a przed nami okres kandydacki i konkretne działania, które zaczynamy wprowadzać w życie. Na podstawie ankiet, które niektórzy rodzice, uczniowie oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły (także pracownicy obsługi) wypełniali w zeszłym roku szkolnym, przygotowaliśmy program działań na kolejne trzy lata. Podczas tego okresu będziemy szczególnie intensywnie działać w trzech obszarach:
– zmiana jadłospisu na stołówce szkolnej (dążymy do tego, aby wszystkie dania serwowane uczniom spełniały kryteria posiłków zdrowych pod każdym względem, będziemy wprowadzać produkty pełnoziarniste, zwiększymy ilość warzyw, zmniejszymy ilość cukru)
– wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych (będziemy stale zachęcać dzieci do jedzenia zdrowych posiłków, będziemy wspierać rodziców w zachęcaniu dzieci do przynoszenia warzyw i owoców oraz zdrowych kanapek na drugie śniadanie, chcemy zaszczepić modę na zdrowe jedzenie)
– wdrażanie dzieci do utrzymywania higieny w toaletach (wspólnie z dziećmi opracujemy „kodeks czystości”, który pomoże dzieciom zadbać nie tylko o higienę osobistą, ale także o czystość naszych szkolnych toalet).

W tym roku szkolnym zaczynamy od pracy nad jadłospisem oraz zaszczepianiem zdrowych nawyków żywieniowych. Będziemy też zachęcać dzieci do jedzenia surówek i warzyw serwowanych przez naszą stołówkę szkolną. Nie chcemy, żeby te zdrowe i dające energię produkty lądowały w koszu. Liczymy na współpracę rodziców i konsekwentne zachęcanie do jedzenia witamin w domach. Dodatkowo zaczniemy opracowywać wspomniany już „kodeks czystości”. Będą konkursy, ciekawe zajęcia i mnóstwo zabawy! Pokażemy, że moda na zdrowie jest fajna i daje dzieciom mnóstwo frajdy.

Podczas zebrań rodziców z wychowawcami klas poprosiliśmy o wsparcie nas w jednym z pierwszych, ale bardzo ważnych działań. Jest to przynoszenie do szkoły zdrowych, odżywczych śniadań, ktore nie tylko zaspokoją głód, ale także odżywią mózg i dostarczą energii wraz z witaminami i mikroelementami potrzebnymi dzieciom podczas wysiłku umysłowego i fizycznego w szkole. Poniżej przypominamy raz jeszcze opracowane przez nas wytyczne i gorąco zachęcamy wszystkich rodziców do wspierania naszych działań:

prosimy, żeby dzieci nie przynosiły do szkoły:

– cukierków, żelków, chipsów, chrupek, słodzonych i gazowanych napojów typu cola, tymbark czy kolorowe napoje dla sportowców

– proponujemy zamienić słodkie ciastka typu oreo na zdrowsze ciastka owsiane (najlepsze będą domowe wypieki), a czekoladki z nadzieniem na czekoladę gorzką, bułki z nutellą na kanapki z wędliną, serem i jakimś warzywem, słodkie serki czy jogurty na te naturalne ale z dodatkiem np. rodzynek czy miodu (dodatki najlepiej dodać samemu i zapakować w szczelny pojemniczek).

Już wkrótce kolejne informacje na temat naszych działań.

Osobami koordynującymi realizację programu w naszej szkole są:
p. Sylwia Pisarek-Babiarz, p. Wiesława Wojciech i p. Jolanta Wołczyńska.