
Plakat informujący o Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją
Wczoraj, 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Coraz więcej dzieci i młodych osób cierpi na tę chorobę. Nie wymysłem, nie lenistwem, lecz jest chorobą. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca związaną z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja to choroba, która objawia się przewlekłymi zaburzeniami nastroju (tzw. zaburzeniami afektywnymi). Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
W jaki sposób dbać o swoje zdrowie psychiczne :
- wprowadź relaks do swojego życia np. ćwiczenia relaksacyjne, joga, kąpiel, czytanie książki, słuchanie muzyki, ćwiczenia uważności
- doceniaj interakcje społeczne – te realne nie wirtualne
- dbaj o zdrowie fizyczne – sen, prawidłowe odżywianie, ćwicz
- spraw aby media społecznościowe działały na Twoją korzyść – Doomscrollowanie (doom (ang. zagłada) i scrolling – termin ten oznacza impulsywne przeglądanie negatywnych treści publikowanych w sieci) czy porównywanie się z innymi ma szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie. Ciągłe korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z pogorszeniem objawów lęku i depresji, poczuciem nieadekwatności[3] i niezdrowymi nawykami dotyczącymi snu[4]. Spróbuj ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych – nie korzystaj z nich rano ani przed pójściem spać. Świadomie wybieraj aktywności on-line, które przynoszą Ci radość lub relaks. Pamiętaj, świat nie wygląda tak, jak prezentuje go Instagram.
- bądź wdzięczny, pamiętaj dobre chwile, dostrzegaj i doceniaj drobiazgi i miłe gesty
- śmiej się i tańcz – śmiech zmniejsza lęk i stres, a taniec obniża poziom kortyzolu
Poprawa samopoczucia psychicznego to bieg na długi dystans, a nie sprint. Lepiej zachować siły na kolejne kilometry i pamiętać, że droga do zdrowia odbywa się małymi krokami.
Ważne! Rodzicu, Twoją uwagę powinny zwrócić, gdy w zachowaniu dziecka pojawiają się następujące cechy :
– Twoje dziecko częściej skarży się na dolegliwości bólowe;
– Ma zmieniony napęd psychomotoryczny : nie może usiedzieć w miejscu i mówi więcej niż wcześniej; odwrotnie jest ospałe, słabiej nawiązuje kontakty;
– Zmienił się apetyt młodego człowieka : je więcej lub mniej, nie odczuwa przyjemności podczas jedzenia, „podkręca” smak potrwa;
– Nie chce podejmować jakiegokolwiek wysiłku, „bo i tak mu nic nie wyjdzie”, więc nie warto się starać;
– Częściej miewa zmienny nastrój, silniej go przeżywa lub jest nadmiernie wyciszone, „schowane” w sobie;
– Pojawiają się trudności z koncentracją: pustka w głowie, powolność w myśleniu, trudność w podejmowaniu decyzji;
– Widać zmiany w rytmie chodzenia spać: dziecko widocznie dłużej lub krócej śpi, pojawiają się przebudzenia w nocy i trudności w ponownym zasypianiem;
– Przebywa długie godziny w świecie wirtualnym nawet po zakończeniu lekcji lub w trakcie ich trwania;
– Nie czerpie przyjemności z tego, co do tej pory lubiło; częściej odczuwa nudę, niechęć do podejmowania różnych aktywności.
Jeśli zauważysz kilka spośród wymienionych wyżej rzeczy przez minimum ostatnie dwa tygodnie, skontaktuj się z psychologiem, pedagogiem, psychiatrą lub lekarzem rodzinnym w celu omówienia sytuacji i ustalenia dalszych kroków postępowania.
Uczniu! Jeśli czujesz, że nie masz siły. Jesteś tak zmęczony, że wszystko Cię boli. A jedyne na co masz ochotę to zwinąć się w kłębek i gdzieś się schować, możesz zadzwonić :
– 800 70 22222 – całodobowy telefon zaufania dla osób z depresją
– 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
– 22 594 91 00 – telefon wsparcia dla osób z depresją czynny w środy i czwartki
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT DEPRESJI MOŻNA ZNALEŹĆ NA PODANYCH PONIŻEJ STRONACH
https://forumprzeciwdepresji.pl/
Opracowała psycholog Justyna Gębczyńska