Autor: Monika Jakubska 22 grudnia 2022

Z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (1822 r.), rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego. Toteż w listopadzie obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Romantyzmu Polskiego, który obfitował w wiele różnych wydarzeń, atrakcji oraz konkursów.

Obchody rozpoczęły się od „Dziadów”, czyli dawnego obrzędu wywoływania duchów. Uczniowie klas siódmych i ósmych, pod opieką pani Renaty Petrykowskiej – Cisek oraz pani Agnieszki Szulik, wspaniale odegrali swoje role i przybliżyli nam to wielkie dzieło Mickiewicza, jakim są „Dziady”.

Natomiast uczniowie klasy 6 b wcielili się w bohaterów naszej epopei narodowej i rewelacyjnie zaprezentowali „Zaręczyny Tadeusza i Zosi” z „Pana Tadeusza”. Nie zabrakło również przedstawienia związanego ze słynną balladą Mickiewicza „Romantyczność”, której postaci świetnie zostały odegrane przez uczniów klasy 6 s.

Podczas długich przerw międzylekcyjnych, dzięki klasie 6s, mogliśmy także wziąć udział w „grzybobraniu”, na wzór sceny z „Pana Tadeusza”.

Ponadto uczniowie klasy 3a, klasy 7s oraz klasy 8b pod przewodnictwem pani Danuty Grodoń-Śliwińskiej, pani Katarzyny Suder oraz pani Katarzyny Smoleńskiej pięknie odczytali fragmenty dzieł epoki romantyzmu, a przez cały tydzień, w ramach dzwonka, towarzyszyły nam utwory Chopina, Schuberta, Beethovena oraz Sanah, z repertuaru polskich romantycznych poetów.

Ważnym elementem Tygodnia Romantyzmu okazały się konkursy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pani Agnieszka Szulik zorganizowała konkurs kaligraficzny pt. „Przepisujemy polskich romantyków” (I miejsce – Milena Pochel kl. 4a, II miejsce – Nadia Bartecka kl. 6s, III miejsce – Daria Dąbrowska kl. 6a). Pani Anita Kasińska konkurs plastyczno-literacki pt. „ Grafika na koszulce, torbie lub kubku nawiązująca do twórczości romantyków” (I miejsce – Paula Janoszek kl. 3b, Matylda Komar kl. 3c, Amelia Kasperczyk kl. 7a, Gabriela Żelazo kl. 8b; II miejsce –  Wojciech Majchrzak kl. 3b, Alicja Płóciennik kl. 3c, Emilia Moczała kl. 3c; III miejsce – Laura Tanhojzer kl. 3c). Z kolei pani Marzena Paździor konkurs plastyczny pt. „Metafizyczne widzenie świata” (prace oceniała komisja w składzie: pani Mariola Jarczyk -Biernacka, pani Justyna Gawlik, pani Katarzyna Foltys, pani Marzena Paździor – I miejsce – Timofii Haidai kl. 3c,  Daria Dąbrowska kl. 6a, Dominik Domadaj kl. 7s; II miejsce – Matylda Komar kl. 3c, Agata Muras kl. 7a, Julia Stachera kl. 6s; III miejsce – Emilia Moczała kl. 3c, Emilia Skoneczna kl. 4b, Olaf Babiarz kl. 4b). Pani Renata Petrykowska – Cisek zorganizowała konkurs ortograficzny pt. „Romantyczne potyczki z bykami” (I miejsce – Hanna Makota kl. 4b,  II miejsce – Sandra Oleksy kl. 4 a, III miejsce – Dawid Kucharzyszyn kl. 7a, IV miejsce Michalina Czechyra kl. 4b). Natomiast pani Ewa Socha oraz pani Beata Szyja konkurs recytatorski pt. „Romantyczne inspiracje” (I miejsce – Natalia Suliga kl. 7a, II miejsce – Valeria Aleksjejuk kl. 5a, III miejsce Klaudia Badurek kl. 6s). GRATULUJEMY!!!!

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom serdecznie dziękuję za zaangażowanie oraz ogromny wysiłek włożony we wszystkie wydarzenia związane z Tygodniem Romantyzmu Polskiego i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Koordynator Tygodnia Polskiego Romantyzmu: Beata Szyja