Autor: Mariola Karwot 28 października 2021

W słoneczny, lekko mroźny poranek 25 października uczniowie klasy II b, II s oraz przedstawiciele II c wyruszyli na kolejną wyprawę z „Wędrowniczkiem”. Kierunek jaki obraliśmy tym razem to Koniaków- piękna turystyczna miejscowość górska, niezwykle malowniczo położona wśród szczytów Beskidu Śląskiego. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Bacówka- Koniakowskie Centrum Pasterskie, gdzie było śniadanie, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez panią Martę pod hasłem „Kto ma owce ten ma co chce”. Mogliśmy się z nich dowiedzieć, jak wygląda praca bacy przy wypasie owiec, jak powstaje wełna oraz jak powstają i jak smakują oscypki- DEGUSTACJA😊 Uczniowie na pamiątkę sami wykonali aniołki z owczej wełny. Pełni wrażeń ruszyliśmy na Ochodzitą (895 m n.p.m.) choć nie należy do wybitnie wysokiego szczytu w Beskidzie Śląskim, to z jego wierzchołka rozpościera się jedna z piękniejszych i najbardziej rozległych panoram w całych Beskidach. Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać pasma górskie aż po Tatry!!! Widoki zapierały dech w piersiach😊

Kolejnym punktem wyprawy była Jaworzynka i Trójstyk. W należącym do miejscowości Jaworzynka przysiółku Trzycatek zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Stoją tu trzy słupy dwumetrowej wysokości, wykonane z jasnoszarego granitu, z nazwami trzech państw. Trójstyk beskidzki powstał w 1993 r., po rozpadzie Czechosłowacji. Sam punkt zbiegu trzech granic znajduje się w korycie strumienia, nad którym możemy przejść niewielkim mostkiem. Cała wyprawa piesza jak i autokarem odbywała się w pięknych barwach jesieni. Doświadczyliśmy w czasie tej wyprawy „złotej polskiej jesieni” od żółci brzóz, przez mocno złote, wręcz pomarańczowe klony, aż po ognistą czerwień wielu buków. Wielkie wrażenie zrobił na nas przejazd przez Przełęcz Kubalonkę gdzie jadąc autobusem jechaliśmy w tunelu barw jesieni, które oświetlane słońcem miały dodatkowy urok. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek, a następnie z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do Żor.

Opiekę nad turystami pełnymi przygód i wrażeń sprawowały wychowawczynie: p. Joanna Bazgier i p. Justyna Gawlik oraz p. Lidia Zimończyk,  p. Bożena Ogińska, p. Agnieszka Adamczyk. Przewodnikiem wyprawy była p. Mariola – opiekun SKT „Wędrowniczek”

Dziękuję i zapraszam na kolejną wyprawę- z pozdrowieniem turystycznym p. Mariola