Autor: Mariola Karwot 18 czerwca 2022

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest wielkim przeżyciem dla dzieci. Kontynuacją tej radości jest pielgrzymka dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami do wybranego miejsca kultu religijnego.

14 czerwca 2022 r. przy pięknej pogodzie uczniowie kl. III s, IV s naszej szkoły oraz NSMS w Żorach wraz z rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami, wychowawczynią p. Ewą Szewczyk, katechetką p. Mariolą Karwot i pod opieką duchową ks. Krzysztofa Jonczyka wyruszyli na szlak pielgrzymkowy. W tym roku nawiedziliśmy Wadowice – miasto rodzinne Karola Wojtyły, dziś świętego Jana Pawła II oraz Kalwarię Zebrzydowską: Klasztor Ojców Bernardynów – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne.

W Wadowicach mali pielgrzymi brali udział w warsztatach pt. „Z Lolkiem do szkoły, czyli jak wyglądała nauka 100 lat temu” prowadzonych przy Domu Rodzinnym Jana Pawła II. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom jak bardzo zmieniła się szkolna rzeczywistość. Czy kałamarz, obsadka lub tabliczka miałyby dzisiaj zastosowanie? Jak wyglądała szkolna ławka – czy była wygodna? Co to kaligrafia? W czasie zajęć, dzieci miały także okazję poznać popularne w dwudziestoleciu międzywojennym gry i zabawy podwórkowe, które angażowały Karola Wojtyłę podczas szkolnych przerw. W Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – była wspólna modlitwa a następnie przy chrzcielnicy (przy której został ochrzczony mały Karol Wojtyła) odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Czas na słynne kremówki, spacer po rynku, pamiątki.

Drugim punktem pielgrzymowania była Kalwaria Zebrzydowska. Przywitanie się z Matką Bożą w Kaplicy cudownego obrazu, zapoznanie się z historią tego miejsca oraz zwiedzanie pod okiem wspaniałego przewodnika. O godzinie 15:00 wspólna modlitwa Koronka do Miłosierdzia Bożego i na zakończenie naszego pielgrzymowania Msza Święta, a po niej akt zawierzenia się Matce Bożej i poświęcenie zakupionych pamiątek.

Zachwyceni tym urokliwym miejscem każdy z nas miał czas na odpoczynek, refleksję.

Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy wspólnym śpiewem w autobusie – „wesoły autobus” oraz podziwianiem pięknych widoków górskich. Po dniu pełnym wrażeń o godzinie 18:30 radośni, lekko zmęczeni wróciliśmy do Żor.

Dzieciom, Rodzicom, Babciom, Dziadkom, Ciociom,

wychowawczyni p. Ewie oraz ks. Krzysztofowi