Autor: Mariola Karwot 21 maja 2022

16 maja 2022 r. o godzinie 6:00 zwarci i gotowi uczniowie kl. IV a, IV b, V b, V s, VI s, VII a, VII b, VII e i VIII a w liczbie 43 uczniów pod opieką: p. Violett Salińskiej, p. Joanny Bazgier, p. Marzeny Paździor, p. Marioli Karwot i okiem przewodnika sudeckiego p. Teresy Konieczny wyruszyli na trzydniową przygodę. Celem wyprawy było odkryć- KARKONOSKIE SKARBY KULTURY I PRZYRODY.

I dzień:

*Zamek Książ – zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Zachwyceni zamkiem: jego wnętrzem jak również przepięknymi ogrodami.

*Zespół Kościoła ewangelicko – augsburskiego, zwanego Kościołem Pokoju w Świdnicy, największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

*Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu- placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Poznanie pracy górników na Dolnym Śląsku.

*Hotel „Królowa Karkonoszy” – Szklarska Poręba- zakwaterowanie, obiadokolacje, śniadania oraz nocne przygody😊

II dzień – 17.05.2022 r.

*Huta Julia – Huta Szkła Kryształowego – Pilchowice. Wędrując z przewodnikiem uczniowie poznali jedną z 3 metod misternego formowania szklanych dzieł: dmuchanie, wolnoformowanie, prasowanie oraz inne niezwykle ciekawe stanowiska produkcyjne. Oglądali również proces szlifowania oraz nanoszenia pięknych zdobień. Podczas tej niezwykłej wycieczki z przewodnikiem widzieli nie pokaz, ale pracującą w swoim naturalnym rytmie hutę szkła kryształowego. Były również zakupy przepięknych kryształów 😊

*Karkonoskie Tajemnice – interaktywna wystawa poświęcona postaci Ducha Gór oraz legendom Karkonoszy. Uczniowie poznali historię i wierzenia Dolnego Śląska oraz sami tworzyli na tablicach interaktywnych „ducha gór” i „mikstury”.

* Zapora na Łomnicy – korona zapory ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami. Po deszczowej nocy – wzburzenie: szum wody opadającej kaskadami był ogromny!

* spacer po Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

III dzień 18:05.2022 r.

*ŚNIEŻKA – Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech.

Karpacz – Kopa (wyjazd kolejką) – Przełęcz pod Śnieżką – Schronisko Dom Śląski – Odejście Drogi Jubileuszowej – ŚNIEŻKA 1603 m n.p.m. – Droga Jubileuszowa -Schronisko Dom Śląski –  Spalona Strażnica- Schronisko PTTK Strzecha Akademicka – Schronisko PTTK Samotnia- Polana w Karkonoszach – Wapniak -Karpacz Rówienka – Świątynia Wang –Karpacz. ZDOBYTA – BRAWO !!!!

*Szczęśliwe dotarcie do Żor 21:30 – zdrowi, cali, opaleni, zmęczeni ale SZCZĘŚLIWI!!!!

W imieniu opiekunów dziękuję młodzieży młodszej i starszej za wzorowe zachowanie, osobistą kulturę i poczucie humoru😊

Dziękuję również p. Ireneuszowi Bazgierowi – Biuro Podróży Capri za pomoc w przygotowaniu i realizacji programu wycieczki, p. przewodnik Teresie Konieczny oraz firmie MER- TRANS – p. kierowcy Andrzejowi za bezpieczną jazdę😊

DZIĘKUJĘ RODZICOM ZA UMOŻLIWIENIE DZIECIOM WYJAZDU😊😊😊

Pozdrawiam turystycznie Mariola Karwot opiekun Szkolnego Koła Turystycznego „Wędrowniczek”.