Autor: Monika Jakubska 19 maja 2022

W dniach 25 – 29 kwietnia, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, w naszej szkole odbył się Tydzień Ekologiczny ”15 dla Ziemi”. W realizację Tygodnia Ekologicznego  włączyła się cała społeczność uczniowska – od klasy I do VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami. W ramach obchodów podjęliśmy wiele działań ekologicznych dla dobra naszej Ziemi i szeroko pojętej ekologii jak: sprzątanie Ziemi, sadzenie roślin, robienie sałatek ekologicznych, czy zbiórka karmy dla zwierząt. Tydzień ekologiczny zapoczątkowała audycja szkolna dotycząca obchodów „Dnia Ziemi”. Uczniowie klas 4a,4b,4s,5a,6a,7a,8a,8b,8c przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”, podczas której porządkowali wyznaczony teren osiedla Sikorskiego w Żorach. Zebrano ok. 30 worków śmieci. Podczas sprzątania uczniowie uczyli się właściwej segregacji odpadów. Najwięcej zebrano butelek, puszek, kapsli, odpadów papierowych. Były też takie śmieciowe perełki jak: zabawki, miski, łańcuszek, monety, stare radio. W naszej szkole segregujemy zakrętki, baterie cały rok. Mamy do tego specjalnie przygotowane pojemniki na odpady. Uczniowie klas 1-3, 4a, 5a sadzili rośliny, którymi udekorowano szkolne pracownie i korytarz szkolny. Uczniowie opiekowali się roślinkami, podlewali je. Każdy mógł podziwiać ich piękno.

Zasiano również miododajną łąkę kwietną. Nie możemy się doczekać kiedy zakwitnie. Fleksitarianie z klas 6s, 7e, 8b robili ekologiczne sałatki. W diecie fleksitariańskiej przyświeca prosta zasada: „Więcej warzyw, mniej mięsa” . Produkcja mięsa jest dużym obciążeniem dla środowiska. Ograniczenie spożycia mięsa pociągnie za sobą ograniczenie produkcji, a to przyniesie korzyści dla środowiska. Podczas Tygodnia ekologicznego wspieraliśmy zwierzęta. Klasa 4b przygotowała ulotki i plakaty informacyjne o zbiórce karmy i innych potrzebnych rzeczy dla piesków żorskiego azylu. Całość zbiórki została przekazana zwierzakom. Ograniczaliśmy wytwarzanie CO2. Jak? – najprościej, gasząc światło zarówno podczas przerw jak i po opuszczeniu pracowni. Uczennice kółka ekologicznego przygotowały prelekcje ekologiczne dla najmłodszych klas 1-3, na których zaprezentowały tematy dotyczące zagrożeń ekologicznych współczesnego świata i dbałości o środowisko przyrodnicze. Pomysłowość naszych uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania!  Najmłodsi wykonali z różnych odpadów zagrożone gatunki zwierząt jak sóweczkę zwyczajną, żółwia szylkretowego. Pokazali, że segregacja odpadów ma sens, gdyż poszczególne materiały mogą się przydać i być wykorzystane powtórnie. Uczniowie klas 7 przygotowali  film ekologiczny. Poniżej przedstawiamy jego efekty. Na świetlicy odbywały się improwizacje teatrzyku kukiełkowego na temat ochrony zwierząt. W naszej szkole w ramach obchodów Tygodnia Ekologicznego przeprowadzono wiele konkursów ekologicznych, akcji, pogadanek ekologicznych a wszystko po to, aby uświadomić każdemu jak ważna jest ochrona środowiska. Bo przecież przyszłość naszej planety spoczywa w rękach nas wszystkich. Dziękujemy wszystkim za wzorowe zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi w szkole!

Tekst i zdjęcia: organizator Tygodnia Ekologicznego p. Sylwia Sauer