Autor: Katarzyna Smoleńska 30 kwietnia 2021

opracował – pan Damian Bałdys

W dniach 2 i 3 maja obchodzimy dwa święta. Pierwsze to Święto Polskiej Flagi, drugie to Święto Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. Święto ma przypominać każdej Polce i każdemu Polakowi o szacunku do symboli narodowych. Wybór daty tego święta nie jest przypadkowy. To właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze (kościuszkowcy) zdobywając Berlin podczas II wojny światowej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa. Gest ten był znakiem zwycięstwa i oddaniem hołdu żołnierzowi polskiemu w walce o ocalenie biologicznego istnienia narodu polskiego. Z okazji tego dnia pani Marzena Znajszły przygotowała z uczniami specjalne fotografie. Zapraszamy do ich obejrzenia.

3 maja przypada święto narodowe, które zostało ustanowione w 1919 roku i przywrócone ponownie po okresie PRL w 1990 roku. Żeby się dowiedzieć, co dokładnie tego dnia świętujemy zapraszamy do obejrzenia specjalnego materiału edukacyjnego przygotowanego przez uczniów: Zuzannę Korbecką i Piotra Stolarka z klasy VIII A oraz nauczycieli: Damiana Bałdysa i Jacka Buszkę.

krótka prezentacja dotycząca okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja