Autor: Katarzyna Smoleńska 25 marca 2017

opracowała – p. Danuta Grodoń-Śliwińska

„Bzik & Makówka” – seria Rafała Witka

„Czytelnika czeka zdecydowanie szybka akcja, gdzie główni bohaterowie Gabrysia i Nilson przeżywają zaskakujące przygody, a element fantastyczny gra główną rolę. Autor w świetny sposób połączył dwa światy – rzeczywisty, pełen elektroniki i współczesnych gadżetów z tym wymyślonym – spokojnym i stonowanym, lecz również pełnym atrakcji. Bohaterowie chodzą do jednej klasy ale ich bliższa znajomość zaczyna się … na dywaniku u dyrektora szkoły. Wszystko okraszone jest humorem i lekką przewrotnością, co dodaje lekturze zdecydowanego smaku. Rafał Witek pisze życiowo, mądrze, prosto ale i dobitnie, trafiając do wymagających serc dzieci. Wesołe i nietypowe ilustracje Magdy Wosik zdecydowanie uatrakcyjniają powieść i są świetnie wkomponowane w tekst…”

„13-piętrowy domek na drzewie” – Andy Griffiths

„Andy i Terry mieszkają w trzynastopiętrowym domku na drzewie. A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu kręgielnię, oczko wodne pełne rekinów, tajne podziemne laboratorium oraz inteligentny piankomat, który podąża za człowiekiem krok w krok. Naprawdę, życie byłoby piękne, gdyby nie to, że dwaj kumple mają jeden dzień na napisanie nowej książki dla swojego wydawcy… W dodatku ciągle coś im przeszkadza: latające koty, gigagoryle, potwory morskie udające milutkie syrenki… Domek na drzewie pęka w szwach od niezapowiedzianych gości!…i rozrasta się w kolejnych tomach o nowe piętra i atrakcje…”

„Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla

„Charlie Bucket jest biednym chłopcem, który uwielbia czekoladę, ale dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku – na swoje urodziny. Pewnego dnia udaje mu się znaleźć w czekoladce kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady. Fabryka należy do tajemniczego Willy’ego Wonki, który okazuje się być dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, jednak tylko Charlie, chociaż jest głodny, nie próbuje niczego zjeść. Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Na swojego następcę wybrał Charliego…”