Autor: Danuta Grodoń-Śliwińska 26 września 2022

Za nami jedenasta odsłona Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji czytania polskich dzieł literackich, której patronuje Prezydent Polski. Akcję zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski, zapraszając do wspólnego czytania polskiej epopei narodowej Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele pozytywistyczne, Balladynę Juliusza Słowackiego oraz Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.  W tym roku wybrano do czytania Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które zostały wydane po raz pierwszy dwieście lat temu w Wilnie, dając tym samym początek romantyzmu w polskiej literaturze.
W spotkaniu z balladą Świteź, które miało miejsce w naszej szkole 26 września, brali udział uczniowie klasy 8b oraz 8a. Utwór aktorsko zaprezentowali uczestnikom: pani dyrektor Jolanta Malczewska, pani Marzena Jarosz i pan Damian Bałdys; Zuzia i Zosia z klasy 8b przestawiły historię Narodowego Czytania oraz charakterystykę  epoki romantyzmu polskiego, a Jakub przybliżył zebranym sylwetkę naszego wieszcza narodowego. „Ballady i romanse, zachwycając wyjątkową aurą i niezrównanymi opisami natury, niezwykłą wrażliwością i wyobraźnią poety, ponownie odkryły przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny oraz  bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej”.   /z Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy/

Zachęcamy do czytania wielkich dzieł polskiej literatury.