Autor: Marzena Znajszły 18 listopada 2018

        9 listopada 2018 roku na sali gimnastycznej, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 100– lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

        W atmosferę wydarzeń wprowadziła nas Jasmina piosenką „11 listopada”, która uzmysłowiła nam wszystkim czym jest WOLNOŚĆ i przypomniała, że niepodległość jest bardzo ważnym zadaniem i zobowiązaniem każdego z nas. Bardzo pięknie oddały to słowa piosenki: „Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz, dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego”…

        Prowadząca akademię Aleksandra Duda przedstawiła nam kolejne etapy historii Polski, a występujący w akademii uczniowie w zaprezentowanych scenkach ukazali ducha polskości, dzięki któremu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. I tak został przedstawiony strajk dzieci z Wrześni z 1901 roku, które sprzeciwiły się modlitwie i nauce religii w języku niemieckim, był i marszałek Piłsudski, który wygłosił poruszającą odezwę do żołnierzy. Uwagę przyciągały stroje żołnierskie i harcerskie, w których wystąpili młodzi artyści. Pełna wzruszenia była także scena rozstania Jasieńka z dziewczyną. „Poszedł w świat Jasieńko, zginął za nim ślad” – śpiewały dziewczęta w chórku, oddając hołd tym wszystkim, którzy polegli w walce o naszą Ojczyznę. W czasie akademii swoje expose wygłosił też Roman Dmowski, któremu zawdzięczamy przywrócenie miejsca Polsce na politycznej mapie Europy.

        O godz. 11:11 zaśpiewaliśmy 4 zwrotkowy hymn, włączając się tym samym w akcję ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. Zadrżała szkoła od pięknego śpiewu hymnu uczniów naszej szkoły. Poczucie wspólnoty i dumy naszych uczniów chwytało za serce.

        Na koniec uroczystości Pani Dyrektor zwróciła uwagę młodzieży na słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II umieszczone na dekoracji, który powiedział, że: „wolność jest człowiekowi dana, ale tez zadana”. Pani Dyrektor powiedziała, że powinniśmy postępować tak, żeby nasza Ojczyzna była z nas dumna. Dodała też, że wykształcenie jest niepodległościowym zadaniem każdego ucznia naszej szkoły.

        W ten wyjątkowy dzień w całej szkole zrobiło się biało – czerwono. Dzieci i młodzież oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły, aby podkreślić swój patriotyzm ubrani byli w barwy narodowe, a do każdej piersi przypięty był biało – czerwony kotylion, wykonany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

        Po występach części artystycznej spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości utworzyliśmy flagę Polski z biało – czerwonych balonów.

        To był bez wątpienia piękny i radosny dzień w naszej szkole, z nutą refleksji… Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

Niech żyje niepodległa Polska!

zdjęcia – p. Katarzyna Smoleńska i p. Damian Bałdys